Jest to uciążliwa dolegliwość, która może dotknąć każdego niezależnie od wieku, choć najczęściej występuje w okresie dojrzewania. Leczenie wymaga mnóstwo cierpliwości oraz wytrwałości, tym bardziej że nie wolno go przerywać ze względu na możliwy nawrót schorzenia. Co powoduje wystąpienie łojotokowego zapalenia skóry i w jaki sposób można je rozpoznać?
Kogo może dotyczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy?
To schorzenie najczęściej dotyczy młodzieży w okresie dojrzewania, choć nie jest to regułą, ponieważ dotyka przede wszystkim osoby z obniżoną odpornością, np. ludzi w podeszłym wieku, małe dzieci oraz osoby chorujące na m.in.:
- przewlekły stres,
- niedobór snu,
- niewłaściwa dieta,
- zakażenie wirusem HIV,
- stosowanie niektórych leków,
- nieprawidłowa higiena i pielęgnacja skóry głowy,
- zaburzenia hormonalne, immunologiczne oraz odżywiania,
- czynniki genetyczne.
Z powodu tak licznych możliwości warto jest się przebadać i pozwolić lekarzowi na postawienie odpowiedniej diagnozy, tym bardziej że wspomniane schorzenie przypomina również wiele innych, z którymi można je pomylić (np. łuszczyca lub grzybica skóry). Poznanie przyczyny pozwoli na skuteczniejsze leczenie, dzięki czemu problem zapalenia skóry głowy nie będzie aż tak uciążliwy jak do tej pory.
Zarówno leczenie jakim wyróżnia się łojowe zapalenie skóry głowy, jak i odpowiednia profilaktyka, są bardzo ważne w celu poprawienia swojego stanu. W zależności od rozwoju choroby konieczna może okazać się zmiana diety, terapia doustna oraz stosowanie specjalistycznych szamponów, płynów oraz żeli. Nie powinno się jednak wybierać produktu na własną rękę i wszelkie kwestie konsultować ze specjalistą, by błędne działanie nie spowodowało nawrotu schorzenia lub nasilenia objawów.
Czym objawia się łojotokowe zapalenie skóry?
Łojotokowe zapalenie skóry głowy może doprowadzić do powstania złuszczających się wykwitów, które bardzo często pokryte są strupami. Towarzyszy temu silny świąd nasilający się pod wpływem potu, a następstwem tego stanu może być wystąpienie nadżerek, nadmierne wypadanie włosów, a także łysienie spowodowane uszkodzeniem mieszków włosowych.
Jeśli choroba się nasili, objawy zapalenia skóry głowy mogą przenieść się nawet na inne obszary z dużą ilością gruczołów łojowych, np. okolice nosa, miejsce pomiędzy brwiami, rzęsy, kanały uszne oraz broda. W przypadku wystąpienia objawów u niemowląt w pierwszych tygodniach życia można dostrzec szarożółte, tłuste strupki, które są łatwe do usunięcia dzięki domowej pielęgnacji.