Alergie – co każdy powinien wiedzieć na ich temat?


Wiosna rozkwita w pełni. Niestety wiele osób nie może cieszyć się w pełni jej urokami. Wraz z nastaniem wiosennej aury coraz więcej ludzi zmaga się katarem, łzawieniem oczu, kichaniem i kaszlem. Obawy te mogą świadczyć o alergii.

Czym jest alergia?

Alergia jest reakcją obronną organizmu na różne substancje, które mylnie identyfikowane są jako zagrażające zdrowiu i życiu. Do najczęstszych alergenów (czyli substancji i związków powodujących alergie) zalicza się m.in.:

  • pyłki traw i drzew;
  • niektóre pokarmy;
  • jad owadów;
  • pleśnie;
  • sierść zwierząt;
  • roztocza kurzu domowego.

Różne są również objawy alergii. W zależności od substancji uczulającej mogą one przybierać odmienną postać i nasilenie. Zaliczamy do nich symptomy łagodniejsze takie jak: katar, swędzenie w nosie i drapanie w gardle czy też łzawienie oczu, a także bardziej uciążliwe jak wysypka, duszności, uporczywy kaszel i zapalenie spojówek. Należy pamiętać, że wśród objawów alergii zdarzają się także te bezpośrednio zagrażające życiu, np. w przypadku alergii na jad pszczeli może dojść do wstrząsu anafilaktycznego przebiegającego z gwałtowną niewydolnością ze strony układu oddechowego i krążenia, co w efekcie może prowadzić nawet do zgonu osoby uczulonej.

Alergii zatem nie można bagatelizować. Kiedy dana osoba rozpozna u siebie niepokojące objawy, które mogą świadczyć o alergii, koniecznie powinna udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci wykonanie testów diagnostycznych. Po właściwym zidentyfikowaniu substancji uczulającej lekarz alergolog wdroży odpowiednie leczenie, które znacznie polepszy funkcjonowanie osoby dotkniętej alergią.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *