Czym zajmuje się psychiatria?


Psychiatria stanowi jedną z podstawowych specjalizacji medycznych. Wokół psychiatrii narosło jednak bardzo wiele mitów. Z tego też względu, dobrze byłoby dowiedzieć się czegoś na temat tej gałęzi medycyny. Warto przede wszystkim mieć świadomość tego, czym zajmuje się psychiatria i kto powinien rozważyć skorzystanie z pomocy lekarza tej specjalności.

Psychiatria – najważniejsze informacje

Psychiatria zajmuje się przede wszystkim diagnozowaniem oraz leczeniem różnego rodzaju zaburzeń psychicznych. Bada ona także przyczyny ich powstawania. Warto mieć świadomość tego, że lekarze mogą zdecydować się na specjalizację z psychiatrii osób dorosłych, jak i na specjalizację z psychiatrii dzieci i młodzieży. Pomocy psychiatry można poszukiwać zarówno w przychodniach posiadających umowę z NFZ, jak i w gabinetach prywatnych. Do lekarza tej specjalności nie jest potrzebne skierowanie. 

Komu może pomóc lekarz psychiatra?

Lekarz psychiatra może pomóc osobom borykającym się z różnego rodzaju problemami natury psychicznej. Mowa tu między innymi o:

  • depresji
  • chorobie afektywnej dwubiegunowej
  • zaburzeniach osobowości
  • schizofrenii
  • zaburzeniach odżywiania

Konsultacja u lekarza psychiatry polega przede wszystkim na dokładnym wywiadzie. Najdłuższa jest z reguły pierwsza wizyta, która trwa mniej więcej godzinę. Kontrolne wizyty są zazwyczaj krótsze. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że psychiatrzy bardzo często współpracują z psychologami i psychoterapeutami. Dzięki temu można jeszcze bardziej pomóc osobie, która zgłasza się z problemem.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *