Jak uniknąć bólu kręgosłupa w młodym wieku?

Ból kręgosłupa staje się coraz powszechny w obecnych czasach nawet wśród młodych ludzi. Siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej to czynniki sprzyjające powstawaniu zmian zwyrodnieniowych. Nasze ciało poprzez ewolucję zostało stworzone do ruchu, a my ją obrażamy przez siedzenie. Dowiedz się, jak uniknąć bólu i zachować sprawność, aż do późnej starości dzięki minimum wysiłku.

 

Wzmacnianie mięśni to podstawa

Najważniejszym krokiem, aby uchronić kręgosłup przez urazami i zapobiec zmianom reumatycznym jest wzmacniane mięśni brzucha. Mięśnie brzucha nawet wśród osób ćwiczących są często pomijane i odstawiane na bok. Kojarzą się zazwyczaj tylko z estetyczną sylwetką i kultowym sześciopakiem.

Jest to bardzo nietrafne i nierozsądne myślenie, gdyż mięśnie brzucha pełnią jedną z najważniejszych funkcji w naszym ciele – stabilizują kręgosłup.

Odpowiednio silny gorset mięśniowy składający się z mięśnia prostego brzucha oraz mięśni skośnych jest kluczowy i absolutnie niezbędny do stabilizowania i zabezpieczania kręgosłupa zarówno podczas aktywności fizycznej, jak i siedzenia.

U osób nieaktywnych, szczególnie tych prowadzących siedzący tryb życia mięśnie brzucha są najczęściej osłabione i przykurczone. Poprzez odpowiednie ćwiczenia wzmacniające możemy skutecznie poprawić ten stan i zachować sprawność na lata.

Wzmacniając mięśnie brzucha nie należy skupiać się tylko na jego środkowej części, czyli popularnym sześciopaku. Okazuje się, że znacznie większą funkcję stabilizującą mają mięśnie skośne brzucha znajdujące się po bokach naszej talii.

Zadbaj o prawidłową postawę ciała

Aby uniknąć trwałych zmian i wad postawy niezbędne jest dbanie o odpowiednie ustawienie kręgosłupa.

Twój fotel powinien być zawsze dopasowany do twojego wzrostu. Siedząc wyprostowanym, podkładaj poduszkę pod odcinek lędźwiowy, aby zadbać o jego naturalną krzywiznę. Unikaj garbienia się tak często jak to tylko możliwe. 

Dźwigając ciężkie przedmioty z ziemi zamiast nienaturalnie pochylać się do przodu, zejdź do przysiadu i podnieś ciężar z nóg, a nie z kręgosłupa.

Dzięki tym sposobom unikniesz bólu kręgosłupa, kontuzji oraz oszczędzisz znaczą sumę pieniędzy i czasu na wizytach u ortopedów i fizjoterapeutów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *